Řídítka a rukojeti (hefty)


Řídítka a rukojeti

Handlebars
Motocyklová řídítka jsou nedílnou součástí motorky. Umožňují řízení,podporují váhu motocyklisty a poskytují také prostor pro další součástky jako například zrcátka, páčky, spínače světel nebo klakson. Řídítka jsou vyrobena z kovových trubek, které jsou naohýbány do požadovaného tvaru. Obvykle používané materiály jsou ocel nebo slitina hliníku.

Typy řídítek

  Rovná řídítka

  Tato řídítka jsou téměř rovná, řidič se naklání dopředu a jsou využívána hlavně pro choppery.

  "Opičáky"

  Tato řídítka se také používají hlavně pro choppery. Jsou to vysoká řídítka na kterých řidič "visí jako opice".

  "Vlaštovky"

  Tato řídítka mají dvě části, které se obvykle upevňují k trubkám vidlice. Používají se hlavně u sportovních motocyklů.

  Motokrosová řídítka (MX)

  Motokrosová řídítka jsou využívána pro offroadové a motokrosové motocykly, supermoto a streetfighter.

Terminologie

  Průměr

  Většina moderních motocyklů používá řídítka o průměru 22mm (7/8 palce). Harley Davidson a některé custom motocykly používají řídítka o průměru 25,4mm (1 palec). Tento průměr se také někdy používá pro motokros a je označován pojmem 'fatbars'.

  Výška

  Tento termín se používá pro výšku řídítek od místa uchycení k rukojetím.

  Zvýšení řídítek

  Zvýšení řídítek je dosaženo pomocí představců, které mohou být přivařeny na řídítkách, nebo jsou dostupné samostatně.

Rukojeti a závažíčka

Když je motocykl nastartován, vibrace motoru se přenáší až do řídítek a na jejich koncích se ještě zesilují. Toto může být pro řidiče velice nepříjemné a může způsobovat mravenčení a zrátu citu.

Kvalitní rukojeti (hefty) a pěnové návleky na páčky mohou vašim rukám ulevit od vibrací. Také závažíčka řídítek pomohou omezit kmitání řídítek. Jsou většinou dostupné v mnoha barevných provedeních a různých designech. Na řídítka s větším průměrem budete také potřebovat větší hefty.


Ochrana proti špatnému počasí

I přesto, že jezdíte v rukavicích, ruce musí nejvíce odolávat nepřízni počasí.

Chránit ruce můžete kryty páček, které jsou dobrou ochranou proti větru, nebo zateplenými návleky na řídítka, které zakryjí celé ruce a udrží je v suchu a teple.

Vyhřívané rukojeti jsou další možností, jak se chránit proti nepříznivému počasí. Používají energii z baterie motocyklu, ale skvěle zahřejí vaše ruce a popřípadě vysuší navhlé rukavice.

Vyhřívané rukojeti mohou nahradit vaše stávajíci rukojeti, nebo můžete na stavající rukojeti použít vyhřívané návleky. Vyhřívané rukojeti mají většinou možnost různého nastavení teploty.